دقیق ترین روش آزمایشگاهی تشخیص زگیل تناسلی

آیا عفونت با HPV همیشه پایدار است؟ چرا عفونت با HPV پایدار می ماند؟ آیا عفونت نهفته همان عفونت پایدار است؟ آیا عفونت با HPVمساوی با سرطان است؟ بهترین راه تشخیص اینکه HPV پایدار وجود دارد چیست؟

شیوع بالای عفونت های تناسلی با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که عامل ایجاد زگیل تناسلی مردان و زنان وسرطان های مرتبط با آن می باشددرجوانان فعال از نظر جنسی یک مشکل بزرگ است،زیرا روش درمانی مٶثر ضد ویروسی ونیز روش مٶثری جهت جلوگیری از انتقال آن بجزاحتیاط جنسی و واکسیناسیون وجود ندارد و اکثر درمان های آن جهت از بین بردن ضایعات یا افزایش پاسخ ایمنی سلولی می باشد.واکسن(HPV)که برپایۀ ذرات شبیه ویروس ساخته شده است روش مۇثری جهت پیشگیری از زگیل تناسلی وسرطان های مربوط به ولو،واژن سرویکس مقعد و آلت می باشد.

علّت عودشایع در زگیل تناسلی آن است که در پوست نرمال اطراف ضایعات زگیل نیز ذرات حاوی DNAویروسHPV وجود دارد وسلول های بنیادی لایۀ اپی درم پوست و مخاط(Stem cell)ها همانند مخزنی جهت ذرات ویروسی عمل می کنند.شیوع زگیل تناسلی و عفونت سرویکس با ویروسHPV در بین کشورهای مختلف متفاوت و متاسفانه در ایران نیز به سرعت درحال گسترش می باشد.این شیوع در بین خانمهای جوان۴۵-۲۰%ذکر می شود ولیکن در ایران آمار دقیقی ازآن وجود ندارد.

مقاربت در سنین پایین تر،تعداد شرکای جنسی در طول زندگی ونیز تعداد شرکای جنسی طرف مقابل ازعوامل افزایش دهندۀ شیوع آن و یک هشدار به حساب می آید.دقّت درفهم تفاوت بین عفونی شدن با ویروس،عفونت نهفته،عفونت پایدار باHPV ونیز عفونتهای علامت دار با زگیل تناسلی مسٲله ی مهمی می باشد که در صورت عدم دقت به آنها ودرک نا صحیح از آن باعث سردرگمی بیماران و خوانندگان مطالب در این موضوع وگاهٲ ایجاد استرس های نابه جا درآنان می گردد.خوشبختانه امروز با تست PCR که دقیق ترین روش شناسایی و تعیین نوع ویروس HPV (عامل ایجاد زگیل تناسلی) است ،می توان نسبت به وجود و تیپ ویروس با دقت زیاد پی برد.

اکثر عفونتهای تناسلی(نه ضایعات زگیلی)خود به خود بهبود می یابد به طوری که حتیDNA ویروس نیز توسط روشPCRقابل شناسایی نخواهدبود وپایداری عفونت در۳۰%موارد بعد از یکسال وتنها۹% موارد پس از۲سال تحت نظر قرار گرفتن مشاهده می شودواین عفونت پایدار با گونه های پرخطر HPVمهمترین ریسک فاکتور برای سرطان دهانۀ رحم میباشد؛البته توجه داشته باشیداولا برای ایجادکانسر عفونت پایدار وطولانی بمدت وپس از سال ها لازم بوده وضمنا این عفونت شرط لازم برای حدود۵۰% سزطان ها می باشد و وجود عوامل مستعدکنندۀ دیگری از جمله سیگار کشیدن ویا رفتارهای پرخطرجنسی نیز به آن کمک می کنندبنابراین شناسایی یکبارHPVپر خطر در یک فرد به معنای ابتلای ۱۰۰% به سرطان سرویکس و یا سایر سرطان های مرتبط نبوده وفقط پیگیری های بعدی را مطالبه مینماید، ضمن اینکه منفی شدن تست PCR برای آن تیپ ویروس در نوبت های بعدی دور از انتظارنیست.

برای تقریب به ذهن در نظر بگیرید که رابطه ی بین سیگار و سرطان ریه انکار نا پذیر است ولی آیا هر فردی که سیگار می کشد حتما به سرطان ریه مبتلا می شود؟بنابراین کسانی که به این ویروس آلوده می باشند ضمن پرهیز از نگرانی نابجا باید موردپایش مستمر و تحت نظر متخصصین مجرب در این زمینه قرار گیرند.

نکته دیگر اینکه هیچ مدرکی دال بر انتشار خونیHPVوجود ندارد وبه همین دلیل در مبتلایان به عفونت های تناسلی آنتی بادی های اختصاصی با تیتر پایین وسیر کاهش یابنده وجود دارد وممکن است سالها پس از بهبودی نیز باقی بماند لذا از این آزمایشات جهت تشخیص عفونت در افراد استفاده نشده و صرفا جهت تعیین شیوع این ویروس دربین جمعیت ها به کار می رود.

سرطان سرویکس(دهانه ی رحم)،دومین سرطان شایع در زنان می باشد که در مراحل اولیه بدون علائم است و تنها در مراحل پیشرفته همراه با درد می باشد.تقریبامنشاء تمام انواع سرطانهای دهانه ی رحم ویروسHPVیا همان ویروس ایجاد کننده ی زگیل تناسلی می باشد.سرطان سرویکس یک بیماری قابل علاج است.بررسی تداوم وجودHPV به خصوص انواع پر خطر نشانگر مفیدی جهت ارزیابی ریسک سرطان دهانه ی رحم می باشد.خوشبختانه امروزه با وجود روش های آزمایشگاهی پیشرفته( PCR)جهت کشف HPV(ویروس پاپیلوم انسانی)غرباگری این سرطان در مراحل بسیار اولیه قابل انجام می باشد.

قابل ذکر است که انجام نمونه گیری از مردان وزنان وحتی دختران باکره به روش های غیر تهاجمی وفقط بابرداشتن تنها مقداری از ضایعه ویا حتی ترشحات پیشابراه،واژنیال و یا وستیبول قابل انجام بوده و به روشPCR در آزمایشگاه های معتبر نسبت به تعیین بود و نبود ونیز تایپ آن از نظر کم خطر و یا پرخطر بودن اقدام می گردد.

لذا با توجه به اینکه تجارب بالینی تشخیصی به همراه انجام آزمایش دقیقPCRونیز انتخاب راهکار درمان هر فرد مبتلا به زگیل تناسلی و یا مشکوک به آن متناسب بانوع:محل وشرایط بیمار راهگشای بیماران مبتلا به این بیماری می باشد .

تلفن گویا کلیه مراکز :
45186925

مطب ونک 88202133 - 88202134

مطب نازی آباد 55088737 - 55088743

کلینیک لیزر نوین دیدگان 88703360 - 88703688

کلینیک نور 88454446

با تعیین وقت قبلی

طراحی و توسعه توسطN I C P . I R