مولوسکوم یا زگیل آبکی

بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم یک نوع بیماری ویروسی می باشد که به صورت ضایعات برجسته کوچک و بزرگ به روی پوست ظاهر می شوند. ضایعات حاصل از بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم معمولا  به رنگ پوست و یا سفید مرواریدی هستند. به روی نوک این ضایعات ، یک نقطه فرو می رود که ظاهری شبیه ناف خواهد داشت. این ویژگی ها از مشخصات ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم است. ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم گنبدی وگرد بوده و در داخل آنها ماده ای ژله مانند و سفید وجود دارد که تماس این ماده با نقاط دیگر پوست باعث سرایت بیماری به دیگر نقاط بدن است.

ضایعات حاصل از مولوسکوم کنتاژیوزوم دارای اندازه های متفاوتی مانند نوک یک سوزن تا یک نخود میتواند باشد. ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم گاهی ، قرمز و دارای التهاب همراه با ظاهری چرکی هستند. این حالت نشانه روبه بهبودی بودن بیماری می باشد و نشانه عفونت نمی باشد. به طور ساده تر می توان اینطور بیان کرد که در این حالت سیستم ایمنی بدن درحال مبارزه با ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم می باشد که مبارزه موجب التهاب ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم خواهد شد. بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم معمولاً  باعث خارش و ناراحتی برای بیمار نمی شود.

سن شیوع بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم

بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم بیشتر در دوران کودکی شایع است. اما  در بزرگسالان این بیماری معمولا درمناطق تحتانی شکم و رانها ومناطق تناسلی ظاهر می شود و به وسیله ی تماس جنسی منتقل خواهد شد. این بیماری در کودکان باعث ایجاد ضایعات به تعداد کم یا زیاد بیشتر در تنه و اندام ها رخ می دهد. به ویژه در کودکان دچار اگزمای آتوپیک ، مولوسکوم کنتاژیوزوم می تواند بسیار منتشر شود و گاهی در اطراف ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم  هاله ای از قرمزی و پوسته ریزی  که از نشانه های اگزما هستند ، وجود دارد.  درمان اگزما به شدت علائم بستگی دارد. بهترین روش درمان اگزما مراقبت از پوست است. علائم اگزما و درماتیت را می‌توان با استفاده از کرم‌ها و پمادها و همچنین رعایت سبک زندگی سالم، دوری از محرک‌ها و جبران کمبودهای مواد مغذی و ویتامین‌ها در رژیم غذایی به خوبی تسکین داد و تحت کنترل درآورد. به علاوه دو موضوع متابولیسم بدن و آزاد شدن هیستامین در اثر حساسیت نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

علايم شايع

برآمدگي هاي پوستي كوچك (پاپول ) با خصوصيات زير: اين برآمدگي ها سفت ، صاف ، هم رنگ پوست يا سفيدرنگ و كوهاني شكل با يك فرورفتگي مركزي هستند. پوست پوشاننده اين ضايعات شفاف و نازك است . اين برآمدگي ها معمولاً ۳-۲ ميلي متر قطر دارند ولي تعداد اندكي از آنها ممكن است قطري به اندازه ۱۰ ميلي متر داشته باشند. در صورتي كه بر روي پلك ها ظاهر شوند باعث تحريك چشم ها مي گردند. اين ضايعات خارش يا سوزش ندارند.

علت ها و دلایل

ماده ژنتيكي ويروسي از گروه آبله . اين ويروس ممكن است از طريق جنسي منتقل شود. دوره نهفتگي آن دو هفته تا شش ماه است .

عوامل افزايش دهنده خطر

 • سابقه قبلي آلرژي يا سابقه خانوادگي آلرژي
 • مصرف داروهاي سركوبگر ايمني

متخصص پوست چگونه زگیل آبکی را تشخیص می‌دهد؟

متخصص پوست اغلب با مشاهده پوست می‌تواند زگیل آبکی را تشخیص دهد. متخصص پوست ممکن است برجستگی‌های روی پوست را به عنوان زگیل تشخیص دهد.
گاهی اوقات زگیل آبکی مانند بیماری‌های پوستی دیگری مانند زگیل، آبله مرغان، و حتی سرطان پوست به نظر می‌رسد. در این صورت، متخصص پوست یک واحد از پوست مبتلا را جهت مشاهده در زیر میکروسکوپ، نمونه‌برداری می‌کند.

کدام نواحی مبتلا می شوند؟

مولوسکوم کونتاژیوزوم  ممکن است روی صورت، پلک ها، اندام ها، سینه، پشت یا شکم ایجاد شود. همچنین ممکن است در نواحی تناسلی ایجاد شود. در کودکان مولوسکوم کونتاژیوزوم ممکن است در نواحی مبتلا به اگزما ایجاد شود.

متخصص پوست چگونه زگیل آبکی را درمان می‌کند؟

متخصص پوست اغلب درمان زگیل آبکی را به بیماران توصیه می‌کند. زیرا درمان مانع می‌شود که ویروس:

 • به سایر نقاط بدن گسترش یابد.
 • به افراد دیگر سرایت کند.
 • در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، رشد آن خارج از کنترل شود.

با این حال، درمان برای کودکان خردسال، ممکن است بهترین گزینه نباشد. زیرا درمان می‌تواند عوارض جانبی ناخواسته برای کودکان خردسال داشته باشد. این جوش‌ها اغلب بدون درمان برطرف خواهد شد.

اگر چه این جوش‌ها اغلب بدون درمان برطرف می‌شوند، اما بسیاری از افراد باید تحت درمان قرار گیرند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، قطعا" باید درمان دریافت کنند. در این افراد زگیل صورت بدون درمان برطرف نخواهد شد.

گزینه‌های درمانی بسیاری وجود دارد. درمانی که متخصص پوست ارائه می‌دهد، بستگی به سن، وضعیت سلامتی، محل بروزآنها و ملاحظات دیگر دارد.

درمانی که یک متخصص پوست می‌تواند برای درمان زگیل آبکی انجام دهد، عبارتند از:

 • جراحی سرمایشی:متخصص پوست زگیل آبکی را با نیتروژن مایع منجمد (فریز) می‌کند.
 • کورتاژ: متخصص پوست از یک ابزار کوچک به نام کورت برای تراشیدن پوست استفاده می‌کند.
 • جراحی با لیزر: متخصص پوست از لیزر برای هدف قرار دادن و از بین بردن زگیل آبکی استفاده می‌کند. این روش می‌تواند یک درمان موثر برای افرادی باشد که سیستم ایمنی ضعیف دارند.
 • درمان موضعی (استعمال بر پوست): متخصص پوست می‌تواند اسیدها و محلول‌های لایه‌بردار مختلف را برای از بین بردن تاول‌ها و زگیل‌های آبکی اعمال کند. این کار با از بین بردن لایه‌های فوقانی پوست انجام می‌شود. اسید تری‌کلرواستیک اغلب برای درمان افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند و برای بسیاری از جوش‌ها و ضایعات پوستی استفاده می‌شود.

در صورتی که بیمار دارای زگیل و جوش‌های بزرگ و متعددی باشد، ممکن است لازم باشد که متخصص پوست این عمل را هر ۳ تا ۶ هفته تکرار کند، تا زمانی که آنها ناپدید شوند. این عمل باعث اندکی ناراحتی می‌شود.

داروهایی که متخصص پوست ممکن است برای شما تجویز کند، عبارتند از:

 • Imiquimod: این دارو برای جوش‌ها استعمال می‌شود. Imiquimod یک داروی قوی است که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند که با ویروس مبارزه کند. همچنین برای درمان زگیل مقاوم و برخی از سرطان‌های پوست استفاده می‌شود.
 • رتینوئید یا استعمال داروی ضد ویروسی بر پوست: بیماران باید این دارو را برای جوش‌های خود طبق دستور استعمال کنند.

هنگام درمان، طبیعی است که همزمان با محو شدن زگیل‌ و جوش‌ها، زگیل‌های جدیدی ظاهر شود.

تلفن گویا کلیه مراکز :
45186925

مطب ونک 88202133 - 88202134

مطب نازی آباد 55088737 - 55088743

کلینیک لیزر نوین دیدگان 88703360 - 88703688

کلینیک نور 88454446

با تعیین وقت قبلی

طراحی و توسعه توسطN I C P . I R